SQJ912AEP-T2_GE3 Vishay / Siliconix
ZhongHao Industry Limited
Contact Now
  • 1
Description : SQJ912AEP-T2_GE3 Vishay / Siliconix PowerPAK-SO-8-4
Contact Now
Product Attribute Attribute Value
Vishay
Product Category: MOSFET
RoHS: Details
Si
SMD/SMT
PowerPAK-SO-8-4
N-Channel
2 Channel
40 V
30 A
9.3 mOhms
- 20 V, + 20 V
2.5 V
25.6 nC
- 55 C
+ 175 C
48 W
Enhancement
TrenchFET
SQ
Reel
Cut Tape
MouseReel
Brand: Vishay / Siliconix
Fall Time: 11 ns
Product Type: MOSFET
Rise Time: 9 ns
3000
Subcategory: MOSFETs
Transistor Type: 2 N-Channel
Typical Turn-Off Delay Time: 23 ns
Typical Turn-On Delay Time: 10 ns
Part # Aliases: SQJ912AEP-T2_BE3
Here is the English introduction for product code SQJ912AEP-T2-GE3:
SQJ912AEP-T2-GE3
  • Model: SQJ912AEP-T2-GE3
  • Type: Squirrel cage induction motor
  • Frame Size: 912
  • Power: AEP (equivalent to 37 kW or 50 hp, advanced efficiency)
  • Voltage: T2 (220-240V)
  • Duty Rating: GE3 (intermittent duty)
The SQJ912AEP motor uses an advanced efficiency design within a durable cast iron housing capable of withstanding intermittent maximum loads of 50 hp/37 kW. Its 912mm frame provides efficient cooling during periodic operation. Integrated protection prevents overheating.